Bolí vás hlava z Vianoc? Možno ste len dehydrovaní

Dostatok oddychu a jedla nemusí znamenať automaticky pohodu. Stres môže pochádzať aj z nedostatku pohybu a zanedbania pitného režimu, ktorý hrozí najmä počas nadchádzajúcich voľných dní. Podľa odborníka na stravu je práve dodržiavanie pitného režimu rovnako dôležité v zime ako počas horúcich letných dní.

Pitný režim v zime
Imunitný systém človeka je počas zimy vystavený zvýšenej záťaži a denne zápasí s vírusmi a baktériami. Zanedbávaním pravidelného pitného režimu môžeme riziko vzniku chorôb ešte zvýšiť. K potlačenému prirodzenému pocitu smädu prispieva aj fakt, že v zime sa menej potíme. To však neznamená, že v našom organizme sa „udrží“ viac vody, vo zvýšenej miere ju totiž v chlade vylučujeme napríklad dýchaním. Strácanie tekutín dýchaním sa prejavuje aj v dôsledku vysokých teplotných rozdielov medzi pobytom v prekúrených miestnostiach, či obchodných centrách a pohybom vonku. Táto zmena je výraznejšia hlavne vo vysokohorskom prostredí, pozor si preto treba dávať najmä pri zimnej lyžovačke.

Na náš organizmus výrazne vplývajú aj blížiace sa sviatky. Svoju úlohu zohráva predvianočný stres a zhon, kedy časť ľudí zabúda dodržiavať zásady pitného režimu. Rizikovými skupinami, u ktorých môže dôjsť vinou nesprávneho pitného režimu k zdravotným problémom, sú hlavne deti a dôchodcovia.

Vo všeobecnosti platí, že dospelý človek by mal denne prijať 2 až 2,5 litra tekutín, zo všetkých zdrojov vrátane čistej vody, nápojov a stravy*.

Potreba tekutín je však veľmi individuálna a rastie v závislosti od telesnej hmotnosti, stravovania, fyzickej aktivity alebo teploty. Je vedecky preukázané, že už strata 2% vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie. Základom pitného režimu by mala byť kvalitná minerálna alebo pramenitá voda, z podzemného zdroja, ktorá ma vyvážené zloženie minerálnych látok a nie je chemicky upravená.

„Ani tento rok nebudú na vianočných stoloch Slovákov chýbať rozličné nealkoholické nápoje, ktoré sú v tomto období roka mimoriadne obľúbené, rovnako ako naše výnimočné minerálne vody, ktorých zásaditý účinok je rokmi overeným pomocníkom nielen v čase hodovania. Každý môže bez stresu piť čo mu chutí. Platí pritom overená zásada ,všetko s mierou’, s vyváženým a aktívnym prístupom k životnému štýlu, ktorý nám pomôže udržať príjem a výdaj kalórií v rovnováhe,“ zdôrazňuje Lucia Tomišová, výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd.

Bez športu a pohybu to nejde
„Keď už nastane situácia, že sa počas Vianoc prejeme, v prípade inak zdravého človeka môže pomôcť napríklad perlivá minerálna voda alebo aj obyčajná prechádzka na čerstvom vzduchu,“ vysvetľuje gastroenterológ a odborník na výživu MUDr. Peter Minárik. „Hlavne počas Vianoc často niektorí zabúdajú na športovanie a zdravý pohyb, čo nášmu organizmu škodí. Pri vyváženom životnom štýle – s dostatkom pohybových aktivít – sa nemusíme ani cez sviatky výrazne obmedzovať v jedení a pití, ak neprekročíme rozumnú hranicu a stravujeme sa pestro, vyvážene a racionálne,“ zhodnotil Minárik.

Keď cez sviatky skonzumujeme veľké množstvo alkoholu, organizmus zažíva absolútny rozvrat látkovej výmeny a stráca minerály. Alkohol zároveň podráždi žalúdok a pečeň, telo tak potrebuje prijať tekutiny a minerálne látky. V takýchto situáciách sa odporúča zvýšiť príjem minerálnych vôd s vyšším obsahom minerálov ako je sodík, horčík a hydrogénuhličitany.

*EFSA Scientific Opinion on Dietary Reference Values for Water, EFSA Journal 2010 ; 8(3):1459

Twitter