Futbalová legenda Gary Mabbutt MBE a Greg Whyte podporujú fyzickú aktivitu v rámci Svetového dňa diabetu

Športové osobnosti otvorene hovoria o úlohe fyzického cvičenia a nízkokalorických sladidiel pri zvládaní a prevencii cukrovky.

Bratislava, 14. novembra 2013: Gary Mabbutt MBE, bývalý anglický medzinárodný futbalista trpiaci diabetom 1. typu, a profesor Greg Whyte, olympionik, športový vedec a expert na telesnú aktivitu, sa spojili s Medzinárodnou asociáciou výrobcov sladidiel v súvislosti so Svetovým dňom diabetu, aby zvýšili povedomie o úlohe telesnej aktivity pri zvládaní diabetu 1. a 2. typu.

Podľa Medzinárodnej federácie diabetu (International Diabetes Federation) je cukrovka jedným z najzávažnejších zdravotných problémov 21. storočia. Odhaduje sa, že do roku 2030 bude v Európe trpieť týmto ochorením až 66,5 miliónov ľudí.

Cukrovka predstavuje obrovskú ekonomickú záťaž pre národné zdravotníctva. Odhady naznačujú, že len v Európe bolo v roku 2011 minutých na zdravotnú starostlivosť v súvislosti s liečbou cukrovky najmenej 131 miliárd USD, čo globálne predstavuje približne jednu tretinu všetkých výdavkov na zdravotnú starostlivosť z dôvodu cukrovky.

Vo videorozhovore s Medzinárodnou asociáciou výrobcov sladidiel, súvisiacim so svetových dňom diabetu, ktorý si môžete pozrieť na http://youtu.be/ZGMVZWOm994, Mabbutt, ktorému diagnostikovali diabetes vo veku 17 rokov, otvorene hovorí o tom, že keď mu toto ochorenie zistili, mal strach, že nebude môcť hrať profesionálne a obával sa zmeny životného štýlu a úpravy stravy. Ako povedal: „Rád som si pridával cukor do čaju a šumivých nápojov. Zistil som, že ak nahradím cukor nízkokalorickými sladidlami, budem si môcť aj naďalej vychutnávať túto sladkú chuť.“

Mabbutt trpí diabetom 1. typu. Najčastejším typom cukrovky je však diabetes 2. typu a počet ľudí
s týmto ochorení neustále narastá aj napriek tomu, že sa mu dá predísť. Aj jednoduchá zmena stravy a životného štýlu sa ukázala byť účinnou pri prevencii proti diabetu 2. typu. Whyte vo videu hovorí, že:

„Diabetes 2. typu je oveľa viac spojený so životným štýlom a predovšetkým s takými vecami, akými sú sedavý životný štýl, vysokokalorické jedlá a zlé riadenie telesnej hmotnosti.“

Mabbutt zdôrazňuje aj dôležitosť cvičenia: „Telesná aktivita je dôležitá pre všetkých, nielen pre ľudí trpiacich diabetom. Cvičenie vám pomôže znížiť hmotnosť, hladinu cukru v krvi a cholesterolu a zlepší vám náladu.“

Medzinárodná asociácia výrobcov sladidiel uviedla: „Viac než 371 miliónov ľudí na celom svete trpí diabetom a toto číslo narastá každým dňom. Ako experti sa Mabbutt a Whyte snažia pomôcť a poskytnúť odborný pohľad na dôležitosť zmeny stravy a životného štýlu pri úspešnom zvládaní diabetu 1. typu a prevencii proti diabetu 2. typu a zdôrazňujú potrebu pravidelného cvičenia a kontroly príjmu cukru pomocou nízkokalorických sladidiel. Predovšetkým Garyho skúsenosti môžu byť inšpiráciou pre tých, ktorí trpia týmto ochorením, ako aj pre ich priateľov a rodiny. Sú dôkazom toho, že aj ľudia dotknutí cukrovkou môžu viesť aktívny, šťastný a zdravý život a nesmú jej dovoliť stáť v ich ceste za svojimi snami.“

„Panel expertov Americkej diabetologickej spoločnosti (American Diabetes Association) a Americkej onkologickej spoločnosti (American Cancer Society) vydali v roku 2010 spoločnú správu o vzťahu cukrovky a rakoviny. Diabetes mellitus 2. typu je významným zdravotným rizikom a tých, ktorí naň trpia, ohrozuje nielen zvýšeným výskytom sdcovo-cievnych chorôb, ale predstavuje aj zvýšené riziko viacerých druhov rakovinových nádorov. Medzi ne patrí predovšetkým rakovina hrubého čreva, pečene, pankreasu a endometria (maternice). Rizikový vzťah medzi diabetom 2.typu a týmito nádormi sa pokladá za vedecky dokázaný. Diabetes však pravdepodobne zvyšuje aj riziko vzniku zhubných nádorov iných orgánov (prsník, oblička, močový mechúr a ďalšie). Známe sú aj mechanizmy medzi diabetom 2. typu a rakovinou. Je to predovšetkým obezita, chronická hyperglykémia a inzulínová rezistencia, ako aj dlhodobý zápalový stav, ktorý sprevádza obezitu a cukrovku. Dobrou a významnou správou je zistenie, že pozitívne zmeny životného štýlu dokážu priaznivo ovplyvniť zníženie rizika obezity, diabetu aj rakoviny, a to udržiavaním a kontrolou zdravej telesnej hmotnosti, pravidelnou fyzickou a pohybovou aktivitou, ako aj plnohodnotnou zdravou výživou,“ uviedol MUDr. Peter Minárik, odborník na obezitu, výživu a zdravý životný štýl.

Pre zviditeľnenie tejto udalosti zabezpečila asociácia exkluzívne on-line stretnutie na Twitteri s Garym Mabbuttom a Gregom Whyteom, ktoré sa bude konať 14. novembra 2013 o 15:00 SEČ na @Sweetenersandu. Svoje otázky môžu záujemcovia posielať v rozsahu 140 znakov s uvedením #askgary alebo #askgreg a dostať tak odbornú aktuálnu odpoveď od Whytea alebo Mabbutta, týkajúcu sa zvládania cukrovky a prevencie.

Vzhľadom na nárast tohto ochorenia je cieľom Svetového dňa diabetu zdôrazniť dôležitosť prebiehajúcich iniciatív ako je táto a pomôcť zvýšiť povedomie o diabete v každodennom živote, ako aj o spôsoboch zvládania a prevencie proti tomuto ochoreniu.

Pre ďalšie informácie navštívte: www.sweeteners.org

Kontakt pre médiá:
Mallika Basu
mallika.basu@mslgroup.com
Telefón: +44 (0)20 3219 8750

Elle Chambre
elle.chambre@mslgroup.com
Telefón: +44 (0)20 3219 8757

Agnish Ray
agnish.ray@mslgroup.com
Telefón: +44 (0)20 3219 8756

Poznámky pre redaktorov
O Medzinárodnej asociácii výrobcov sladidiel

Medzinárodná asociácia výrobcov sladidiel (International Sweeteners Association – ISA) je nezisková organizácia registrovaná podľa belgických zákonov, ktorá zastupuje výrobcov a užívateľov nízkokalorických sladidiel.

Asociáciu uznala Európska komisia, národné a medzinárodné regulačné orgány, ako aj Svetová zdravotnícka organizácia a je nevládnou organizáciou so štatútom pozorovateľa spolu s Komisiou pre potravinový kódex (Codex Alimentarius Commission), ktorá udáva medzinárodné štandardy v oblasti potravín.

O Garym Mabbuttovi
Gary Mabbutt sa v osemdesiatych rokoch stal jedným z najznámejších obrancov anglického futbalu, pričom pred príchodom do klubu prvej divízie Tottenham Hotspur, kde sa v roku 1987 stal kapitánom a odohral 16 zápasov za Anglicko, hral za Bristol Rovers. Mabbuttovi bol diagnostikovaný diabetes 1. typu a stal sa ikonou pre mnohých mladých športovcov trpiacich rovnakým ochorením.

O Gregovi Whyteovi
Greg Whyte je profesorom aplikovaných vied športu a cvičení na Univerzite Johna Mooresa v Liverpoole a v Británii je uznávanou osobnosťou v oblasti cvičebnej fyziológie, športových výkonov a rehabilitácie. Ako účastník moderného päťboja sa Greg zúčastnil na dvoch Olympijských hrách (1992 a 1996) a vyhral európsku bronzovú medailu a striebornú medailu na svetovom šampionáte.

Twitter