Pitný režim v zime a počas Vianoc

BRATISLAVA, 8.12. 2010 – V zimných mesiacoch dochádza k subjektívnemu zníženiu pocitu smädu. To, že nás nesmädí a nezalieva pot ako v horúcom lete, však neznamená, že naše telo odrazu potrebuje menej tekutín. Práve naopak. V zime je náš imunitný systém vystavený zvýšenej záťaži, denne zápasí s rôznymi vírusmi a baktériami. Zanedbávaním pitného režimu v zime hazardujeme so svojím zdravím.

Vysoké teplotné rozdiely medzi pobytom v prekúrených miestnostiach, kanceláriách, obchodných centrách a na druhej strane pobytom na mrazivom vzduchu či lyžiarskych svahoch, spôsobujú nášmu organizmu šoky. Hoci sa menej potíme, viac vody strácame napríklad dýchaním. Vysychajú nám sliznice dýchacích ciest a tým sa stávajú náchylnejšie na útoky vírusov a baktérií. V týchto dňoch sa navyše pod našu kondíciu a celkové zdravie nepriaznivo podpisuje aj predvianočný stres. Popri zháňaní darčekov pre blízkych jednoducho zabúdame dostatočne dopĺňať tekutiny. Pocit smädu je potlačený najmä u detí a starších ľudí, ktorí práve v zimných mesiacoch často chorľavejú.

Únava, bolesti hlavy, zápcha, kŕče, zvýšená telesná teplota, nervozita, vysušovanie úst či pokožky – to všetko môže byť spôsobené práve dehydratáciou organizmu. Keď sa k tomu priráta nervozita pri pohľade na zoznam ešte nezakúpených darčekov, náš oslabený organizmus je náchylnejší na podľahnutie chrípke a mnohým ďalším nepríjemným ochoreniam.

Na pitný režim teda netreba zabúdať ani počas zimných mesiacov a vianočných sviatkov. Voda totiž tvorí polovicu až tri štvrtiny hmotnosti ľudského tela a dospelý človek by mal denne prijať približne 2 až 3 litre tekutín. Základom pitného režimu by mala byť kvalitná a mikrobiologicky bezchybná voda. Na každodenné neobmedzené pitie pre deti aj dospelých je najvhodnejšia voda z prírodných podzemných prameňov s celkovou mineralizáciou do 500 mg/l.

Súčasťou zdravého pitného režimu by mali byť aj vhodne zvolené prírodné minerálne a liečivé vody s vyššou mineralizáciou. Tieto môžu tvoriť približne 30 až 50 percent tekutín, v závislosti od veku a zdravotného stavu, nemali by však byť jediným zdrojom tekutín, ktoré príjmeme za deň.

Pre zabezpečenie správneho pitného režimu pre dojčatá a deti je najvhodnejšia dojčenská voda, ktorá má prísnejšie limity na obsah určitých minerálov a ďalších látok, ktoré sa prirodzene v podzemných vodách nachádzajú. Pri výbere balenej vody je potrebné si všímať ich zloženie uvedené na etiketách, tak sa vie každý spotrebiteľ individuálne rozhodnúť, ktorá je pre jeho zdravotný stav a momentálne potreby najvhodnejšia. Slovensko je našťastie neuveriteľne bohaté na kvalitné zdroje vody, takže či hľadáme vodu pre naše dieťa, rodičov, tekutiny k športu, alebo na iné príležitosti, môžeme si vybrať z množstva balených vôd, ktoré prinášajú prírodnú kvalitu až na náš stôl.

Vianočné sviatky sú zaťažkávacou skúškou nielen na našu psychiku, ale pre celý organizmus, najmä žalúdok. Zásady racionálnej výživy idú v mnohých rodinách počas týchto dní bokom. Prejedanie skombinované s pitím alkoholických nápojov sa zvykne prejaviť žalúdočnými ťažkosťami a celkovým prekyslením organizmu. Na zmiernenie príznakov týchto nepríjemných stavov pomáha dodržiavanie zásad zdravého pitného režimu a prekyslenie pomôžu zmierniť zásadité prírodné minerálne vody či liečivé vody.

Komplexné a podrobné informácie o pitnom režime, zásadách pitia prírodných liečivých, minerálnych, pramenitých a dojčenských vôd, kvalitách a zdravotných benefitoch vôd, ktoré máme na Slovensku k dispozícií, prináša portál www.copijeme.sk. Ide o najväčší slovenský webový portál špecializovaný na témy vôd, vodných zdrojov a významu vody v živote človeka.

Twitter