Načítavam...
sk | en

Hľadanie
Nealkopédia


> ŠPORTOVÉ NÁPOJE

Športové nápoje sú špeciálne navrhnuté tak, aby pomohli ľuďom správne rehydratovať organizmus po cvičení. Zvyčajne ich využívajú športovci a ľudia ktorí aktívne športujú na dopĺňanie elektrolytov, sacharidov a ďalších živín, ktoré strácajú pri cvičení.

Športové nápoje sa delia do troch hlavných kategórií:

Izotonické športové nápoje, ktoré obsahujú  koncentráciu soli a cukru podobnú ako ľudské telo

Hypertonické športové nápoje, ktoré obsahujú koncentráciu soli a cukru, ktorá je vyššia, ako v ľudskom tele

Hypotonické športové nápoje, ktoré obsahujú koncentráciu soli a cukru nižšiu ako ľudské telo.

Náhrada elektrolytov po fyzickej aktivite napomáha správnej hydratácii, nevyhnutnej aby telo mohlo Ďalej fungovať bez nadmernej únavy. Sacharidy sú zase základné živiny, ktoré využívajú svaly počas cvičenia. Väčšina športových nápojov je mierne izotonických a obsahujú medzi 13 a 19 g cukru na 250 ml.

Úloha športových nápojov a hydratácia:

Počas cvičenia svaly produkujú teplo a toto teplo musí byť odvádzané s cieľom udržať telesnú teplotu v bezpečných medziach. Potenie a jeho vyparovanie z pokožky, je naša najúčinnejší mechanizmus pre reguláciu telesnej teploty. Ak kvapalina stratená v pote nie je nahradená počas cvičenia, nastupuje dehydratácia, ktorá rýchlo zhoršuje výkon. Len  2% straty tekutín z celkovej telesnej hmotnosti (t.j. 1,5 l pre priemerného 75kg muža), môže mať za následok zníženie nie len duševnej výkonnosti (zníženej koncentrácie, schopnosť rozhodovania sa) ale aj fyzickú výkonnosť (únava, zníženej svalovej sily).

Rehydratácia (doplnenie stratených tekutín) je preto veľmi dôležitá, ako pre udržanie športového výkonu, tak pre zníženie zdravotného rizika. Športové nápoje sú osobitne navrhnuté, aby obsahovali sacharidy aj elektrolyty, ktoré podporujú rýchlu absorpciu z tenkého čreva a zvyšujú zadržiavanie požitej tekutiny.