Načítavam...
sk | en

Hľadanie
Nealkopédia


> RECYKLÁCIA A ZHODNOCOVANIE NÁPOJOVÝCH OBALOV

Väčšinu obalov nealkoholických nápojov  tvoria opakovane použiteľné alebo recyklovateľné obaly. Úroveň recyklácie nápojových obalov patrí medzi najvyššie v EÚ, nielenže spĺňa zákonom stanovené ciele pre recykláciu ale v mnohých krajinách ich dokonca prekračuje (napr. v ČR dosahuje  viac ako 70%).

Výrobcovia nealkoholických nápojov, minerálnych vôd  a ovocných  štiav používajú na balenie svojich výrobkov  najčastejšie PET, sklo, hliník a nápojové kartóny (VKM). Významnou mierou prispievajú k podpore separovaného zberu, zhodnotenia a recyklácie obalov.

Sklo:
Hmotnosť sklenených fliaš je priamo závislá od  opätovného použitia, nakoľko sklenené fľaše musia byť znovu použité na plnenie, absolvujú za svoj životný cyklus niekoľko ciest, čiže musia byť dostatočne odolné a masívnejšie, následkom čoho sú  ťažšie ako iné obaly. Inovácie a zmeny dizajnu sklenených fliaš na jedno použitie umožnili priemyslu znížiť hmotnosť  330ml sklenenej fľaše o 20% na približne 210 gramov.
Hliník:
Hliníkové plechovky sú 100% recyklovateľné a o 40% ľahšie, než tomu bolo pred 40 rokmi. 
Oceľ:
Oceľ je najrecyklovanejší materiál na svete, pričom oceľové plechovky sú 100% recyklovateľné. Za posledných 40 rokov sa znížila ich hmotnosť  o 50%  a 330 ml plechovka dnes  váži okolo 21 gramov.
PET:
PET obaly sú 100% recyklovateľné, ich priemerná hmotnosť sa znížila až o 50% za posledných 10 rokov.
PET fľaše sa vyzbierajú prostredníctvom zavedených systémov separovaného zberu a ďalej triedia do  rôznych farebných kategórií. Takto  zoradené sa ďalej drvia, lisujú do balíkov a ponúkajú ďalej recyklačným spoločnostiam.  PET vločky sú následne využiteľné ako surovina pre celý rad produktov ako sú tričká, flisové bundy či šiltovky alebo koberce. V súčasnosti sa využíva čoraz viac recyklovaného PET-u aj v nových nápojových fľašiach, približne 20%.
Priemerná miera recyklácie PET materiálu je asi 40% s jednotlivými systémami spätného získavania niektorých členských štátov, sa hranica blíži  až na 80%.
Kartóny (VKM):
Miera recyklácie nápojových kartónov v EÚ je približne 35%.