Načítavam...
sk | en

Hľadanie
Nealkopédia


> OBEZITA

Obezita je vážnym, komplexným celosvetovým zdravotným problémom a podľa všeobecne uznávaných názorov, hlavnou príčinou nadmernej telesnej hmotnosti je nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie. Energiu získavame z potravy, ktorá obsahuje cukry, tuky (majú viac energie ako ostatné zdroje energie) a bielkoviny. Naše telo využíva ako hlavný zdroj energie cukry, pri ich nedostatku tuky. Bielkoviny, ktoré sú pre naše telo veľmi dôležité, ako základné stavebné prvky nášho organizmu, si telo využíva pri nedostatku energie ako posledné.


Energetický obsah cukru ani žiadnej inej potraviny, nie je sám o sebe príčinou obezity ani nadváhy. Hlavnou príčinou nadmernej telesnej hmotnosti je nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie. Všetky potraviny a nápoje môžu byť súčasťou aktívneho životného štýlu, pokiaľ sa dodrží rovnováha medzi tým čo zjeme a vypijeme a energiou, ktorú naše telo spáli.

Odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie upozorňujú, že rastúca úroveň obezity je spôsobená celým radom faktorov:
•    moderný životný štýl, ktorý spôsobuje, že máme menší výdaj energie než tomu bolo v roku 1970 - viac áut, menej chôdze, menej manuálnej práce, sedavý spôsob zamestnania, a tiež menej pohybu, vo voľnom čase.
•    fyzické aktivity, cvičenie, ktoré sa výrazne znížilo za posledných 30 rokov, vrátane detí, ktoré trávia menej času aktívne vonku 
•    nesprávne stravovanie, aj keď neexistuje „zlá“ potravina, ľudia potrebujú rovnováhu živín, aby zostali zdraví (tuky, cukry, bielkoviny, vláknina). K nesprávnemu stravovaniu dochádza tam kde je príjem niektorých živín nadmerný a iné sa konzumujú v nedostatočnom množstve.
•    nedostatok znalostí v oblasti výživy, ku ktorému vedie kvalitné vzdelávanie, kľúčové pre zaistenie správnych návykov spotrebiteľov, ktorí tak vedia zabezpečiť správne stravovanie sebe aj svojim rodinám.
Úspešný boj s obezitou je závislý od skoordinovania prístupu všetkých zúčastnených strán, vlády, priemyslu, komunity zdravotníctva a občianskej spoločnosti, aby došlo k trvalej zmene správania, vzdelávania a podpory zdravia.