Načítavam...
sk | en

Hľadanie
Nealkopédia


> OBALY

Nealkoholické nápoje sú balené v rôznych materiáloch ako: sklo, plechovky, kartóny ale najmä plastové fľaše (PET). Všetky sú dostupné v rôznych veľkostiach.
Obaly, chránia kvalitu nápojov a tiež vytvárajú istú komunikačnú platformu na zdieľanie informácií so spotrebiteľmi. Obal poskytuje spotrebiteľovi informácie o zložení, balení, skladovaní, či obsahu kalórií.

Plechovky
V Európe, sa nápojové plechovky vyrábajú z hliníka alebo ocele. Od zavedenia plechoviek ako nápojových obalov, prešli značným vývojom, najmä čo sa týka zníženia hmotnosti a dnes sú o viac než 40% ľahšie, ako tomu bolo v roku 1970. Pred štyridsiatimi rokmi vážila plechovka asi 80g, dnes 330 ml oceľová plechovka váži približne 21 gramov a hliníková okolo 10 gramov. V dôsledku toho môže priemysel produkovať takmer trikrát toľko plechoviek s použitím rovnakého množstva kovu, ako pred 30 rokmi. Ľahšie plechovky tiež predstavujú šetrenie, v oblasti prepravy, čo znamená nižšiu spotrebu energie a zníženie emisií. Nápojové plechovky sú jedným z najviac recyklovaných nápojových obalov na celom svete. V EÚ 15, je miera recyklácie oceľových obalov viac ako 70% a recyklácia a opätovné použitie recyklovaného materiálu nám šetrí až 95% energie spotrebovanej na výrobu z prírodných materiálov.

PET
Plastové fľaše známe ako PET (polyetyléntereftalátové) obaly sú stále populárnejšie na balenie nápojov. Majú viacero výhod:
•    sú znovu-uzatvárateľné - a tak sú ideálne na cesty. Fľašu s nápojom môže mať spotrebiteľ neustále „po ruke“, čo je výborný spôsob ako dodržiavať správny pitný režim a dbať na priebežnú hydratáciu.
•    sú transparentné – a tak umožňujú spotrebiteľom vidieť nápoj, ktorý kupujú.
•    sú 100% recyklovateľné
•    sú ľahké - priemerná hmotnosť fľaše sa znížila o cca 50%, v priebehu posledných 10 rokov.

Sklo
Sklenené fľaše, sa používajú najmä na balenie nealkoholických nápojov predávaných v kaviarňach, baroch a reštauráciách (HORECA).
Existujú dva typy fliaš:
•    jednorázové, ktoré sú veľmi ľahké
•    opätovne použiteľné, ktoré je možné viackrát použiť, a tak sú ťažšie a masívnejšie ako fľaše na jedno použitie.

Kartóny
Nápojové kartóny, alebo viacvrstvové obalové materiály vyrobené z papiera a hliníkovou vrstvou. Sú pomerne ľahké s rastúcim podielom recyklácie, ktorý sa v súčasnosti blíži k hranici  35% zo všetkých nápojových kartónov recyklovaných v EÚ.