Načítavam...
sk | en

Hľadanie
Nealkopédia


> NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE

Za nealkoholické nápoje sa u nás považujú nápoje, ktoré neobsahujú alkohol alebo obsahujú alkohol v množstve najviac 0,5 objemového percenta. Zvyčajne sú vyrobené z ovocnej, zeleninovej alebo inej rastlinnej zložky, pitnej vody alebo z minerálnej vody, sladidiel, aróm alebo ich kombináciou. Nealkoholické nápoje je možné sýtiť oxidom uhličitým (CO2).

V anglickom význame „soft drink“ bolo zámerom, odlíšiť nealkoholický nápoj, jemný nápoj, od tzv. "tvrdých" nápojov ako boli historicky považované destilované nápoje (whisky alebo gin). Kritériá na to, čo presne predstavuje nealkoholický nápoj sa v jednotlivých krajinách líši. Obvykle sa za nealkoholické nápoje považujú rôzne ochutené limonády, kolové nápoje, ľadové čaje alebo kávy a ostatné  nápoje vyrobené z vody s pridaním ovocných koncentrátov, aróm, sirupov a podobne.

Pod výraz nealko nápoje nezaraďujeme ovocné šťavy, nektáre ani nápoje vyrobené z mlieka alebo mliečnych výrobkov, ako sú mliečne koktaily, alebo teplé nápoje, ako sú horúce čokolády, kávy, čaj.