Načítavam...
sk | en

Hľadanie
Nealkopédia


> LIGHT NÁPOJE

Nízkoenergetické nápoje alebo nápoje bez energetickej hodnoty sa vyrábajú s cieľom poskytovať spotrebiteľom nápoj sladkej chuti s nízkym alebo žiadnym prísunom kalórií.

Nealkoholické nápoje sladené sladidlami môžu zohrávať významnú úlohu pri regulovaní príjmu kalórií, ktorý chcú spotrebitelia robiť v záujme rozumného výberu a zdravého životného štýlu. Nealko priemysel sa snaží zlepšiť ponuku pre spotrebiteľa tým, že rozvíja alternatívne produkty s použitím nových sladidiel, ktoré spĺňajú požiadavky spotrebiteľov pri zachovaní obľúbenej chuti, ale s nízkym obsahom kalórií. Približne 40% z nealkoholických nápojov predávaných v EÚ je s nízkym obsahom kalórií alebo bez energetickej hodnoty.

Tvrdenie, že nápoj má nízku energetickú hodnotu, charakterizuje nápoj, ktorý neobsahuje viac ako 20 kcal (80 kJ) na 100 ml nápoja.
Tvrdenie, že ide o nápoj „light“ alebo „lite“, čiže so zníženou energetickou hodnotou, charakterizuje nápoje, ktorých obsah cukru bol znížený najmenej o 30% v porovnaní s podobným výrobkom.
Tvrdenie, že potravina je bez energetickej hodnoty, charakterizuje nápoj, ktorý neobsahuje viac ako 4 kcal (17 kJ) na 100 ml.