Načítavam...
sk | en

Hľadanie
Nealkopédia


> KOFEÍN

Kofeín je prírodná látka, ktorá sa nachádza v listoch, semenách alebo plodoch viac ako 60 rastlín. Je známe, že má mierne stimulačný účinok na centrálny nervový systém a je jednou z najrozsiahlejšie sledovaných zložiek v potravinovom reťazci.

Kofeín v Nealkoholických nápojoch:
Rovnako ako u väčšiny potravín a nápojov, kombinácie a množstvo použitých zložiek určujú chuť nealkoholických nápojov. Kofeín sa nachádza prevažne v kolových alebo energetických nápojoch, pričom dodáva mierne horkastú chuť, ktorú obľubujú miliardy spotrebiteľov na celom svete po celé stáročia. Individuálny príjem kofeínu je rôzny.
Nápojový priemysel odporúča spotrebiteľom, aby sa s otázkami týkajúcimi sa kofeínu v súvislosti s ich zdravotným stavom, poradili so svojím lekárom. Konzumácia kofeínu v uváženej miere bola uznaná ako bezpečná - aj pre tehotné ženy - prostredníctvom širokého spektra odborníkov a vedeckých inštitúcií po celom svete, vrátane Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), Amerického ministerstva zdravotníctva, a mnohých iných národných i nadnárodných orgánov, pričom  schválená hranica prijateľného denného príjmu bezpečného pre užívanie počas celého života, pre všetky kategórie obyvateľstva je  300 mg za deň.